PRP ve Mezoterapi, saç dökülmesinin en bilindik çözümüdür. Toplumda, her 3 kişiden biri saç dökülmesi sorunu yaşıyor. Halk arasında saç dökülmesi konusundaki  çözümlerin başında, saç dökülmesini yavaşlatmak için kafa derisi ve saçlara sürülen ev yapımı karışımlar ilk akla gelen uygulamalar. Evde hazırlanıp uygulanan bu çözümler, ne yazık ki sorunu çözmekte uzak.

İnsanların en yaygın yaşadığı sorunların başında gelen saç dökülmesi, günümüzde çoğu kişinin öncelikli sorunu haline gelmiştir. Bir çok farklı nedenden kaynaklanan saç dökülmesinin en yaygın çözümlerinden biri de  PRP veya mezoterapi olarak bilinen uygulamalardır.

Saç dökülmesinin çözümlerinden olan PRP ve mezoterapi uygulamaları, temelde birbirine çok benziyor.  Çünkü, her iki uygulamada  da belirli karışımlar saçı dökülen hastaların kafa derisine enjeksiyon şeklinde ve belirli aralıklarla veriliyor. Uygulama şekli aynı olsa da  söz konusu karışımların içerdiği madde ve vitaminler birbirinden oldukça farklıdır.

 

PRP ve Mezoterapi Tedavisi

PRP, Platelet-Rich-Plasma; Trombositten zengin Plazma’nın kısaltması anlamına geliyor. PRP uygulaması, saç dökülmesinin tedavisi için doğal ve bölgesel bir işlem olarak oldukça popüler uygulamalardan.

PRP tedavisinde, saç dökülmesi ve saçın uzamasını  hızlandırması amacıyla; hastanın kendi kanı ve bazı vitamin katkılı maddelerden yararlanılmaktadır.

PRP Nasıl Çalışır?

PRP tedavi  sürecinde; uygulama için öncelikle hastadan az bir miktarda kan alınarak antrifüjleme (kanın içindeki katı parçacıkların çökeltilmesi) işlemini uygulanır. Santrifüjleme işlemi, saçın uzamasını sağlayan etken maddeler, trombosit ve proteinlerle buluşmasını sağlar.

İşlem tamamlandıktan sonra saç ekim merkezindeki uzman doktor, hazırlanan bu karışımı saç dökülmesi sorunu olan kişinin kafa derisinde, farklı noktalara enjekte eder. Bu sayede karışımda bulunan ve saçı uzatan etken maddeler, saç köklerini güçlendirerek zayıflamış olan saç köklerini besler. 

Uygulama ayrıca, saç derisindeki kan akışını hızlandırır ve yeni hücrelerin gelişmesini de sağlıyor. PRP uygulamasından  yeterince faydalanmak için hastaların  en az üç kez PRP seansı uygulaması gerekir.

PRP Tedavisinin Faydaları

PRP tedavisi, özellikle yeni saç dökülmelerine karşı etkili bir prosedür olarak uygulanıyor. PRP uygulaması; kişinin saçının uzamasını destekler, kolay ve hızlı sonuç sunar. PRP uygulaması kişiye sağladığı hızlı iyileşme süreci sayesinde, işlem sonrasında günlük aktivitesine devam etme fırsatı sunuyor. 

Mezoterapi Tedavisi

Mezoterapi uygulaması da, uygulanış biçimi bakımından PRP tedavisine benzer. Mezoterapi uygulamasında da PRP tedavisinde olduğu gibi bazı maddelerin enjeksiyon olarak hastaya uygulanması temeline dayanıyor. Mezoterapi seanslarında uygulanan karışımlarda; vitaminler, mineraller ve saç dökülmesine neden olan DHT hormonunu engelleyen maddeler  bulunur.

PRP ve Mezoterapi uygulamalarından, her ikisini birden yaptırmak ise, kişiye saç sağlığı açısından önemli katkı sağlar. Eğer saç dökülmesinden  şikayetçiniz varsa, basit, hızlı ve ekonomik bir çözüm arıyorsanız; PRP ve Mezoterapi tercih edebileceğiniz kolay bir yöntemdir.

Whatsapp Görüşmesi Bilgi İstiyorum

Sizi Arayalım