Sakal ekimi ve bıyık ekimi; istediği sakal ve bıyık yoğunluğuna sahip olmadığında erkeklerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir.  Sakal ve bıyık yoğunluğunda azalma veya boşluklar oluştuğunda, bu durum erkekler için önemli bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sıkıntıyı yaşayan çoğu erkek, sıkıntılarından kurtulmak için sakal ve bıyık ekimi yöntemine başvuruyor. Kişiler, bu sorunlarını aşmak için ilk önce kozmetik çözümlere başvuruyor.

Doğal yağ ve özel kür gibi kozmetik alternatifler kişilerin sorunlarına çare olmayınca, devreye sakal ve bıyık ekimi giriyor. Bu konuda kalıcı çözüm arayanlar için en doğru yöntem, sakal ekimi ve bıyık ekimi. Kaza, hastalık veya yanık nedeniyle sakalında kayıp yaşayan herkes, en ideal ve kalıcı çözüm için bu yöntemi tercih ediyor.

Sakal ve bıyık ekimin doğal durması için saç ekim merkezi uzmanının ekim sırasında, kıl çıkış yönüne uygun ekim yapması gerekiyor.

Sakal ve bıyık ekim yaptırmadan önce saç ekim merkezi uzmanlarının, kişinin kıl yapısı ve genel durumunu analiz etmesi ve ekim yapılacak alan için greft sayısını doğru belirlenmesi de önemlidir. Erkeklerin, bu konuda en çok merak ettiği konular arasında; “sakal ekimi doğal olur mu?”, “Ekim sonrası kızarıklık ne zaman geçer?”,  İstenilen sıklıkta ekim yaptırılır mı?” Yara, yanık, seyrek kıl yapısı ya da genetik faktör nedeniyle, bıyık ve sakalın çıkmaması halinde kişiler rahatlıkla sakal veya bıyık ekimi yaptırabilir.

Sakal ve Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakalında ya da bıyığında sorun yaşayan kişiler bıyık ektirme yöntemi ile ekim yaptırmaya karar verdiğinde, önce sakal ekimi için greft sayısı belirlenir ve süreç saç ekiminde olduğu gibi planlanır. Kişide, donör olan bölge lokal anestezi uygulandıktan sonra saç kökü alınır. Bıyık ekimi öncesi lokal anestezi uygulandığı için ekim yapılacak kişi, kıl ekimi sırasında hiç bir acı veya ağrı hissetmez.

Öte yandan; bıyık ektirme sırasında greftler tek tek alınır ve kıl kökleri ekim yapılana kadar özel solüsyonlarda muhafaza edilir. Bıyık ektirmede genellikle Dhi-Choi tekniği uygulanır. Bazı durumlarda ise, klasik FUE yöntemi de kullanılır.  Ayrıca, sakal veya bıyık ekimi sonrasında oluşan kızarıklık zamanla azalarak kaybolur. Kalem tekniği ile ekimden sonra, saç ekiminde olduğu gibi ekim alanında kabuklanma görülür.

Sakal ekimi yöntemi ve bıyık ekimi yapılan bölgenin ilk yıkaması, 24 ila 48 saat arasında yapılır. Yıkama sonrasında sakal görünümü, çok daha doğal görünür. İlk dönemlerde sakal aralarında kızarıklık ve sivilce olabilir. Ancak, yaklaşık iki hafta içerisinde bu sivilceler kendiliğinden geçer. Ekilen sakallar ilk dönem direkt tıraş edilmemeli, 15 gün sonra kesilerek kısaltılmalı.  Ekim yaptıran kişi, 1 ay sonra tıraş olabilir.  Sakal ve bıyık ekiminde en önemli unsurlardan biri,  ekilecek kıl köklerinin kılların çıkış yön ve açısına göre ekilmesi. Kıl kökü sayısı; kişinin isteğine ve mevcut açık alana göre belirlenir.

Sakal Ekimi Öncesi Sonrası

Sakal ve Bıyık Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Her toplumda erkeklerde sakal ve bıyığın seyrek olması veya hiç olmaması, erkekler için ciddi bir problem. sakal ekimi ve bıyık ekimi yapılan durumlar; hastalık, kaza, yanık, genetik sorunlar, ilaç veya saç kıran yaşanması halinde tercih ediliyor. Ekim sırasında kişinin istediği yoğunluk, sıklık veya görünüm için greft sayısı hesaplama işleminin de iyi analiz edilmesi lazım.

 Doğru saç analizi sayesinde ekimden sonra çok daha doğal görünüm sağlanır. Sakal ekimi sırasında kişinin yüz bölgesi görünümü de değişeceğinden, çok titiz davranılmalı ve kılların çıkış yönü ve açısına göre tek tek ekim yapılmalı. Sakal ekimi ve bıyık ektirme konusunda, sizin isteklerinizi anlayacak ve teknolojik yönden yeterli donanıma sahip merkezler tercih edilmeli. Saç, sakal ve bıyık ekimi sırasında da kişi beklentileri esastır.

Whatsapp Görüşmesi Bilgi İstiyorum

Sizi Arayalım