İçindekiler

Saç Ekimi İlk Yıkama

Saç Ekimi İlk Yıkama. Saç ektirme operasyonu oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirilse de işlemin iyileşme süreci oldukça uzundur. Bu süre içinde köklerin zarar görmemesi için oldukça hassas davranılması elzemdir. Yapılan operasyon sırasında açılan mikro kesiklerden dolayı kanama olabilmektedir. Bu kanama bulunduğu noktada pıhtılaşır. Ayrıca kafada zamanla iyileşmeye bağlı yarı kabukları oluşmaktadır. Bunların giderilmesi için saç ekimi ilk yıkama yapılmaktadır.

Bu yıkama istendiği taktirde kişinin kendisi tarafından yapılabilir. Ama sürece zarar vermemek adına doktorlar ilk yıkamayı klinikte yaptırmanızı önermektedir. Yıkama sonrası kafada pıhtılaşmış olan kan bölgeden uzaklaştırılır. Yaraların kabukları atılır ve saç kökleri havalanmış olur. İşlem oldukça basit ve kısa süreli bir işlemdir. Yıkama işleminden sonra hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ektirmek ufak çaplı bir ameliyat olarak tanımlanabilir. Kullanılan ekipmanlar ile daha mikro düzeyde kesiklere açıldığı için iyileşme süreci daha kısa olabilmektedir. Ama ciltte yaralar açıldığı için bölge iyileşene kadar buranın hijyenine dikkat etmek şarttır. Açılan noktasal deliklerden dolayı bu bölgede kanamalar olabilir. Genelde kafa derisinde daha temiz bir çalışma yürütmek ve saçı daha doğru ekebilmek için kafa derisini germe amaçlı solüsyonlar enjekte edilir. Saç Ekimi İlk Yıkama.

Bu sebeple bazen kafa derisinden sıvı sızması gözlenebilir. Bunların hepsi gayet doğaldır. Eğer yaptığınız yer işinin ehliyse tüm bu sorunların hepsi 10 gün içinde düzelecektir. Yaraların kendini toparlaması ve köklerin yerine oturması 4 gün içinde olmaktadır. Saç ekimi ilk yıkama yapıldıktan sonra kafanızın görüntüsü çok daha iyi bir hale gelecek ve sizde endişelenecek bir olmadığını göreceksiniz. Saç Ekimi İlk Yıkama.

Saç Ekiminde İlk Yıkamanın Önemi

Ekim işleminden sonra ilk 2 gün kritik dönemdir diyebiliriz. Bu günlerde ekim yapılan bölgenin korunması çok önemlidir. Çünkü saç kökleri henüz tam olarak tutunamamıştır. Tazyikli su veya sert bir darbe bütün köklerin yerinden çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple saç ekimi ilk yıkama kliniklerde yapılmalıdır. Yıkanama aşamasında köklere zarar vermemek için oldukça hassas hareketler uygulanmalıdır. Saç Ekimi İlk Yıkama.

Suyun sıcaklığından tazyikine kadar bütün ayrıntılar sürecin ilerleyişine zarar verebilir. Bu sebeple yıkayan kimsenin işinde uzman olması önemlidir. Saçın klinikte yıkanmasının bir diğer avantajı da çıkan saç kökleri tespit edildiği taktirde hızlıca müdahale edilerek kökler yeniden yerlerine konulabilir. Böylece kök kaybı yaşama ihtimaliniz en az inmiş olur.

Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yıkama işlemi hassas bir şekilde, yapılan temasların mümkün olduğunca zarar vermeyecek şekilde olmasına dikkat edilerek yapılır. Yapan kişinin işinde uzman olması önemlidir. Saç ekimi ilk yıkama öncesi yara kabuklarının temizlenmesi için Bepanthol losyon veya Teramycin krem saç ekimi bölgesine uygulanır. Bu işlem için genelde elle uygulama değil bu kremlerin bir gazlı beze dökülüp kabuklu bölgelere tampon yapar gibi hareketlerle sürülmesi şeklinde bir uygulama tercih edilir.

Yapılan işlem sonrası bu krem deride bekletilerek bütün kabukların yumuşadığından emin olunur. Daha sonra bebek şampuanı gibi alerjenlerden uzak, hassas ciltler için uygun bir şampuanla yıkama işlemi yapılır. Bu saç ekimi ilk yıkama işlemi sırasında işlemi yapan kişi hijyen kurallarını sağlamak adına eldiven takar. Ilık ve yavaş akan suyla ufak dokunuşlarla ekim yapılan bölgeyi yıkar.

İlk Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yıkama sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Her ne kadar saç ekimi ilk yıkama işlemi uzman kimselerce yapılmaktaysa da daha sonrasında da dikkat etmek önemlidir. Bu sebeple size anlatılan ince ayrıntıları dikkatle dinlemenizi öneririz. Yıkama işleminde soğuk veya sıcak su değil oda sıcaklığında su kullanmanız gerekmektedir. Çünkü sıcak ya da soğuk su işlem görmüş cilt derisine olumsuz etki edebilir.

Kurutma işlemi sırasında saç kurutma makinesi tavsiye edilmez. Hatta mümkünse saçların yıkamadan sonra kendi halinde kuruması en çok önerilen yöntemdir. Eğer illa ki kurutmanız gerekiyorsa pamuklu yumuşak bir havluyla tampon yapar gibi hareketlerle kurutmanız gerekmektedir.  En önemlisi de yıkama işlemi sırasında hijyen kurallarına büyük oranda dikkat etmeniz gerekmektedir.

10’uncu Gün Yıkaması

Saçların ekiminden sonra onuncu gün yıkaması diye bir tabir bulunmaktadır. Bu tabir her ne kadar çok önemliymiş gibi anlatılsa da aslında o kadar önemli değildir. İyileşme durumuna göre bu yıkama işlemi on günden öncede yapılabilir sonrada. İşin aslında bakıldığında bu bölgede ki yara kabukları zamanla kanlanmanın azalmasına sebep olmaktadır. Saç köklerine zarar vermektedir.

Bunların saç ekimi ilk yıkama işleminden itibaren yavaş yavaş uzaklaştırılması lazımdır. Ama saç kökleri tam olarak yerine oturmadan bu bölgenin ovalanmaması gerektiğinden yara kabuklarının hepsini uzaklaştırmak oldukça zordur. Ovalayarak temizleme işlemi için saç köklerinin oturması ve saç ekim bölgesinin iyileşmesi beklenir. Bölgenin iyileştiğinden emin olunduktan sonra bütün yara kabukları ovularak bölgeden uzaklaştırılır. İşin özü budur.

Saç Ekiminde Yıkamanın Önemi

Saçlar ekildikten sonra saçların dikkatli bir şekilde yıkanması önemlidir. Yıkama işlemi için her ekim merkezi farklı takvimler verse de sonuçta ekim yapan bütün hekimler yıkadıkça yara kabuklarının gitmesinin saç kökleri için oldukça yararlı olduğunda hem fikirdir. Bu sebeple saçlar belirli sıklıkla yıkanmalıdır. Özellikle yaz aylarından kurutma işlemi oldukça kolay olduğundan yıkama aralıkları sıklaştırılabilir.

FUE yönteminde genelde saç ekimi ilk yıkama için 3 ya da 4 gün beklenmesi önerilmektedir. DHI yönteminde ise kökler doğrudan derinin altına nakledildiği için ilk günden saç yıkaması yapılabilmektedir. Eğer durumunuz müsaitse ilk ay sık sık kliniğe giderek saçlarınızı yıkatabilirsiniz. Böylece köklere zarar vermeden yıkama işlemi yapıldığından emin olabilirsiniz. Elbette ki saç ekimi sonrasında etkili bir düzeyde yıkama işleminin yapılması, beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

 

SAÇ EKİMİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Whatsapp Görüşmesi Bilgi İstiyorum

Sizi Arayalım