İçindekiler

Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç Dökülmesi Sebepleri. Saç dökülmesi, günümüzde nüfusun büyük bir bölümünde ortak olarak gözlemlenen şikayetlerden bir tanesidir. Erkeklerde kadınlardan daha çok gözlenen bu problem, birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Saç dökülmesi şikayeti yaşayan kimselerin saç dökülmesi sebepleri noktasında detaylı bir araştırma yapması ve problemin kaynağını saptaması gerekmektedir. Kaynağı saptanmayan saç dökülmelerinin önüne geçmek hayli zaman almakta ve hatta kimi zaman sonuca dahi götürememektedir.

Saç dökülmesi sorunu pek çok farklı nedene dayalı olarak görülmektedir. Esasında sorunun temelinde genetik etkilerin yattığına dair yaygın bir kanı oluşmuştur. Bununla birlikte çevre şartları da saç dökülmesinde etkili olabilir. Yine yetersiz beslenme, kullanılan ilaçlarla psikolojik nedenler de kimi zaman saç dökülmesini tetikleyebilmektedir. Elbette ki saç dökülmesi sorunun yaşanılmasına paralel olarak bu tür sorunların tedavi edilmesine yönelik teknik ve yöntemler de gelişmiştir.Saç Dökülmesi Sebepleri

Yaşadığınız saç dökülmesi problemi sonucu meydana gelen seyreklik ve kellik canınızı sıkabilir. Bu durumda dökülmeye sebep olan faktörleri bularak bu faktörlerin ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Saçı döken etkenlerin ortadan kaldırılmasıyla meydana gelen kopmalar ve dökülmeler de azalarak yok olacaktır. Bunan ötürü saç dökülmesi tedavisinde saç dökülmesi sebepleri noktasındaki incelemeler büyük bir öneme sahiptir. Saç dökülmesi nedenleri:

Kalıtımsal Etkiler

Saç dökülmesinin en yaygın sebebi şüphesiz ki genetik faktörlerdir. Kişiler, saç dökülmesi problemlerine ailelerinden aldıkları genlerle ulaşmış olabilir. Bu durumda kişinin ailesini incelemesi gerekmektedir. Saç dökülmesi sebepleri listesinin en başında bulunan kalıtımsal etkiler, anneden ya da babadan iletilmektedir. Özellikle erkek bireylerde daha sık rastlanılan bu şikayetin giderilmesi için uzman bir hekimle görüşülmesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen tedaviler ile saç kökleri güçlendirilerek dökülme engellenebilir.

Saç köklerinin güçlendirilme tedavisinin işe yaramadığı durumlarda ise saç ekim faaliyetleri uygulanabilmektedir. Şakaklar ve tepelerden başlayan bu dökülme zamanla kafanın büyük bir bölümüne yayılarak kelliği meydana getirir. Menopoz sonrası kadınlarda da sıkça gözlemlenen bu problem, birtakım müdahalelerle ortadan kaldırılabilmektedir. Bu noktada tedaviye erken başlanması, dökülmenin kelliğe evrilmemesi açısından oldukça önemlidir. Kalıtsal etkenler saç dökülme sorunun en temel nedenleri arasında yer almaktadır.

Çevresel Faktörler

Günümüzde her üç insandan birinde gözlemlenen saç dökülmesi, genetik faktörlere bağlı olarak gelişebileceği gibi çevresel faktörlere bağlı olarak da gelişebilir. Bu şikayeti yaşayan kişilerin saç dökülmesi sebepleri noktasında detaylı bir araştırma gerçekleştirerek problemi ortadan kaldırması gerekmektedir. Saç dökülmenizin genetik mi yoksa çevresel mi olduğunu öğrendikten sonra atacağınız adımları bu bilgiye göre atabilirsiniz.

Yaşadığınız bölgenin havası ve suyu saç dökülmeleri üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bu sebeple saç sağlığı, coğrafya ile yakından ilgilidir. Coğrafyanın haricinde yaşanılan bölgenin stresörleri ve kişilerin bu stresörlere nasıl tepki verdiği de oldukça önemlidir. Mevsim geçişleri de kişilerdeki saç dökülmesini tetikleyen önemli olaylardan bir tanesidir.

Kullanılan İlaçlar

Saç dökülmesi birçok sebebe bağlı olarak gerçekleşebilecek problemlerden bir tanesidir. Kullanılan ilaçlı tedaviler de kişilerde meydana gelen dökülmeleri etkilemektedir. Kıl köklerini zayıflatan ilaçların kullanımı saçın zamanla dökülmesine ve kellik oluşumuna sebep olmaktadır. Bu sebeple saç dökülmesi şikayetinde bulunan kişilerin kullandıkları ilaçlara dikkat etmeleri gerekir. Kan sulandırıcılar, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları gibi ilaçların, saç dökülmesi sebepleri listesinde yer edindiği bilinmektedir.

Kişilerin farklı hastalıklardan kurtulmak için gerçekleştirdikleri tedaviler, saç dökülmelerini tetiklemektedir. Örneğin kanser hastalığının tedavisinde uygulanan kemoterapi, kıl köklerini zayıflatarak yoğun bir şekilde dökülmeye sebep olmaktadır. Bu dökülme yalnızca saçlı deride değil vücudun kıl köküne sahip olan tüm bölgelerinde gözlemlenir. Özellikle saç dökülmesi sorunun ilaçlardan kaynaklanması, bu tür ilaçları kullanırken dikkatli davranmayı da şart kılmaktadır.

Psikolojik Duygu Durum

Korkulu, kaygılı ve stresli bir yaşam saç dökülmesinin bir numaralı dostudur. Bu sebeple kişilerin daha rahat, sakin ve güvenli bir yaşam sürmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Saç dökülmesi sebepleri içerisinde bulunan psikolojik duygu durumların olumsuz yönde ilerlemesi saçlı deride birtakım hasara yol açabilmektedir. Kepeklenme, yaralanma ve kabuklanma gibi problemlerin gelişmesine sebep olan stres, böylece saç dökülmesinde de etkili olmaktadır.

Strese bağlı olarak gelişen saç dökülmelerinin sevindirici yanı, kronik hale gelmemesidir. Stresörlerin ortadan kaldırılması halinde saç köklerinde meydana gelen zayıflık da ortadan kalkar ve saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. Saç dökülmenize sebep olan stresörleri belirlemeniz ve bu stresörleri hayatınızdan uzaklaştırmanız, bu durumda yapacağınız en doğru hamle olacaktır.

Hormonel Bozukluklar

Saç dökülmesinde etkili olan bir diğer etken de hormonel bozukluklardır. Kişilerin hormon seviyelerinin ideal düzeyde olmaması, saç dökülmesi gibi birtakım belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Vücudun birçok noktasında etkin bir görev alan hormonlar, saç kökleri üzerinde de söz hakkına sahiptir. Bu sebeple hormonlarda meydana gelen bozukluklar saç dökülmesi sebepleri içerisinde kabul edilmektedir.

Örnek verilecek olursa; kadınlarda androjen hormonunun olması gerekenden fazla bulunması saç dökülmesine sebep olmaktadır. Çünkü androjen bir erkek hormonudur ve kadınlarda bulunması erkeksi özellikleri ön plana çıkarmaktadır. Saç uzama döngüsünü olumsuz yönde etkileyen bu durum zamanla saç dökülmesine sebep olabilir. Saç dökülmesi şikayetiyle uzman bir hekime başvurmanız halinde tarafınıza kan testi yapılır ve hormon değerleriniz değerlendirilir. Bu değerlere göre bir tedavi başlatılır.

Yetersiz Beslenme

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için sağlıklı beslenmek oldukça önemli bir detaydır. Bu sebeple kişilerin saç dökülmesi başta olmak üzere birçok sağlık şikayetinden kurtulabilmesi için dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Saç dökülmesi sebepleri içerisinde bulunan sağlıksız beslenme yalnızca saçlı deride değil vücudun birçok noktasında olumsuz izler bırakır. Bu sebeple bireylerin vitamin ve mineral bakımından zengin içerikli gıdaları tüketmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

 

SAÇ EKİMİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Whatsapp Görüşmesi Bilgi İstiyorum

Sizi Arayalım